استفاده از محتویات این وبگاه با ذکر منبع مجاز است

۱۳۹۲ آذر ۵, سه‌شنبه

گوگوش تنها یک صدای خوش نیست!
گوگوش تنها یک صدای خوش نیست. گوگوش یک مجموعه است. مجموعه‌ای موفق از صدا، لباس، آرایش و زینت آلات که بر روی صحنه با رفتار، نگاه و گاهی رقص حکم‌روایی می‌کند. پدیده گوگوش در این گزارش تصویری:
تنها صدا؟
گوگوش تنها یک صدای خوش نیست. او یک مجموعه است. مجموعه‌ای موفق از صدا، لباس، آرایش و زینت آلات که بر روی صحنه با رفتار، نگاه و گاهی رقص حکم‌روایی می‌کند. او روی صحنه به همه وسائل ارتباط با مخاطب، یعنی میکروفون و دوربین تسلط کامل دارد.

از فائقه آتشین تا گوگوش

گوگوش نامی ارمنی برای پسران است. آن طور که گوگوش در گفت‌وگو با خانم هما احسان توضیح داده٬ این اسم را پدرش به هنگام تولد در سال ۱۳۲۹ خورشیدی برای او انتخاب کرد. ادارهٔ ثبت احوال اما به علت عجیب بودن از ثبت آن در شناسنامهٔ نوزاد خودداری می‌کند و از پدرش می‌خواهد که یک اسم ایرانی یا عربی برای وی انتخاب کند که در نهایت پدر نام فائقه را برای نوزاد برمی‌گزیند.

هنر از کودکی

گوگوش از ۵ سالگی سال ۱۳۳۴ شمسی به همراه پدرش که یک شومن بود، با اجرای عملیات آکروباتیک فعالیت هنری‌اش را آغاز کرد و از سال ۱۳۳۸ وارد دنیای موزیک شد.

دنیای فیلم

فعالیت در سینما برای گوگوش در سال ۱۳۳۹ با فیلم "بیم و امید" آغاز شد. او تا سال ۱۳۵۷، یعنی آغاز انقلاب اسلامی در ۲۹ فیلم نقش ایفا کرد.

پدیده گوگوش

در منابعی همچون ویکی‌پدیا در مورد تحصیلات گوگوش "دارای مدرک تحصیلی زیر سیکل" یعنی کمتر از ۹ کلاس عنوان شده است. اگر این اطلاعات صحت داشته باشد، آنگاه باید پرسید او چگونه ۵۵ ترانه به زبان‌های بیگانه خوانده است؟

پدیده گوگوش

گوگوش در سال ۱۹۷۱ با آهنگ‌هایی چون " Retour de la ville" و "J'entends crier je t'aime" جایزه نخست فستوال کان فرانسه را تصاحب کرد. او همچنین در سال ۱۹۷۳ در سن رمو ایتالیا با اجرای ۱۲ ترانه به زبان‌های ایتالیایی و اسپانیایی موفقیت بی‌نظیری بدست آورد. گوگوش در همان سال با آهنگ " Desde hace tiempo" آمریکای لاتین را فتح کرد.

پدیده گوگوشگوگوش تا قبل از انقلاب ۱۸ آلبوم ارائه کرد. ترانه‌های او توسط آهنگ‌سازانی چون واروژان، شماعی زاده، فرید زلاند نوشته شد و تصنیف‌های ترانه‌ سرایان سرشناس در آن‌ها به کار فته بود.

تقلید از سبک گوگوش

 

موفقیت برق‌آسای "شاه‌ماهی موسیقی ایران" باعث شد تا سایر خوانندگان پاپ زن نیز به تقلید از سبک او بپردازند.

تقلید از سبک گوگوش

به جز گوش سپردن به ترانه‌های گوگوش، سبک و مدی که او ارائه می‌کرد همواره مورد توجه قرار داشت.

گوگوش و مدل مو

بسیاری از مدل‌های قدیمی به نام گوگوش به ثبت رسیده‌اند. مدل موی کوتاه او حتی به "مدل گوگوشی" معروف شد.

گوگوش و لباس‌هایش

دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، دورانی نبود که بتوان با یک کلیک در اینترنت به آخرین مد‌ها دسترسی داشت و یا این‌که از مشاوران زیبایی و مد که شغل‌های جدیدی هستند استفاده کرد. مد و لباس‌های گوگوش با هر اجرا، سبک دیگری داشت.

فراتر‌از مرزها

پدیده گوگوش که مجموعه‌ای موفق از زیبایی، صدا، مد لباس و آرایش بود، در پشت مرزهای ایران محدود نماند و مردمان افغانستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکیه و آذربایجان را نیز به خود جذب کرد.

گوگوش و ۲۱ سال سکوت

با وقوع انقلاب در سال ۱۳۵۷ و برپایی نظام جمهوری اسلامی، موسیقی پاپ و آوازخوانی زنان در محافل عمومی ممنوع شد. با وجود آن‌که اکثر هنرمندان ایرانی مهاجرت را انتخاب کردند؛ گوگوش که به هنگام انقلاب در آمریکا بود، به ایران بازگشت. او مدت کوتاهی زندانی شد و سپس با سکوت هنری زندگی در انزوا را در پیش گرفت.

گوگوش و نسل جوان

گوگوش در سال ۱۳۷۹ با دریافت گذرنامه موفق به خروج از ایران شد و فصل جدیدی را آغاز کرد. او اما در همه سال‌هایی که سکوت کرده بود، هیچ‌گاه فراموش نشد و ترانه‌هایش بارها تکثیر و بازخوانی شدند. جالب این‌که گوگوش شاید تنها هنرمندی است که موفق شده با چند نسل جوان ایران در قبل و بعد از انقلاب ارتباط برقرار کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر